The Single Pay More

The Single Pay More Although the old saw that says “two can live as cheaply as one” is trite and largely untrue, it certainly does appear, however, that two married people can live less expensively than two separate individuals. Single persons who prepare their own meals must buy and cook smaller quantities than someone who serves two or more people. Examples of price differentials are shown in Table 1 where a selection of brand-name canned vegetables is listed with prices, can sizes, unit prices (price per ounce) and ratios of the small size unit price to the large size unit price. As shown in the table, singles paid 35 percent more per ounce for these canned vegetables if they purchased the smaller-sized containers. Or consider the purchase of fresh meat and milk. While an individual might relish a beef roast, even a small roast will be cut to more than two pounds and could become a source of left-overs for longer than is desired. Thus he or she may be more likely to cook a steak, conveniently cut in a single serving. Even a rib steak, however, will cost $2.05 per pound, 47 percent higher than a boneless beef rump roast at http://www.deepdyve.com/assets/images/DeepDyve-Logo-lg.png Journal of Consumer Affairs Wiley

Loading next page...
 
/lp/wiley/the-single-pay-more-s53HKmB7RC
Publisher
Wiley
Copyright
Copyright © 1974 Wiley Subscription Services, Inc., A Wiley Company
ISSN
0022-0078
eISSN
1745-6606
DOI
10.1111/j.1745-6606.1974.tb00543.x
Publisher site
See Article on Publisher Site

Abstract

Although the old saw that says “two can live as cheaply as one” is trite and largely untrue, it certainly does appear, however, that two married people can live less expensively than two separate individuals. Single persons who prepare their own meals must buy and cook smaller quantities than someone who serves two or more people. Examples of price differentials are shown in Table 1 where a selection of brand-name canned vegetables is listed with prices, can sizes, unit prices (price per ounce) and ratios of the small size unit price to the large size unit price. As shown in the table, singles paid 35 percent more per ounce for these canned vegetables if they purchased the smaller-sized containers. Or consider the purchase of fresh meat and milk. While an individual might relish a beef roast, even a small roast will be cut to more than two pounds and could become a source of left-overs for longer than is desired. Thus he or she may be more likely to cook a steak, conveniently cut in a single serving. Even a rib steak, however, will cost $2.05 per pound, 47 percent higher than a boneless beef rump roast at

Journal

Journal of Consumer AffairsWiley

Published: Dec 1, 1974

You’re reading a free preview. Subscribe to read the entire article.


DeepDyve is your
personal research library

It’s your single place to instantly
discover and read the research
that matters to you.

Enjoy affordable access to
over 18 million articles from more than
15,000 peer-reviewed journals.

All for just $49/month

Explore the DeepDyve Library

Search

Query the DeepDyve database, plus search all of PubMed and Google Scholar seamlessly

Organize

Save any article or search result from DeepDyve, PubMed, and Google Scholar... all in one place.

Access

Get unlimited, online access to over 18 million full-text articles from more than 15,000 scientific journals.

Your journals are on DeepDyve

Read from thousands of the leading scholarly journals from SpringerNature, Elsevier, Wiley-Blackwell, Oxford University Press and more.

All the latest content is available, no embargo periods.

See the journals in your area

DeepDyve

Freelancer

DeepDyve

Pro

Price

FREE

$49/month
$360/year

Save searches from
Google Scholar,
PubMed

Create folders to
organize your research

Export folders, citations

Read DeepDyve articles

Abstract access only

Unlimited access to over
18 million full-text articles

Print

20 pages / month

PDF Discount

20% off